kalendarz ciąży

Lista kolejnych tygodni ciąży.
 • Tydzień 1


  Klamka zapadła, chcę mieć dziecko i już. A właściwie chcemy, bo nasza wspólna, najważniejsza decyzja. Teraz pozostało trzymać tylko mocno kciuki i zaczynamy odliczanie!

   

  TY

  Najprawdopodobniej rozpoczyna się Twoja ostatnia miesiączka przed całym okresem ciąży. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że od tej chwili będziesz mogła zapomnieć o tym kobiecym przywileju, na 9 miesięcy na pewno.

   

  DZIECKO

  Teraz istnieje jeszcze w sferze marzeń, ale spokojnie – jeśli wszystko się uda, za około 40 tygodni pojawi się mały berbeć i wywróci Wasz świat do góry nogami.

   

  PAMIĘTAJ

  Wielu rzeczy nie można zaplanować, ale jeśli na upragnioną ciążę czekasz już od jakiegoś czasu, pamiętaj o wykonaniu badań na obecność przeciwciał toksoplazmozy, różyczki i cytomegalii. To jest również czas na to, by szczególnie zadbać o siebie, a to oznacza, że powinnaś rzucić palenie, unikać alkoholu, zwracać uwagę na dietę swoją i partnera. Zaopatrz się również w kwas foliowy - zminimalizuje ryzyko wystąpienia u Twojego przyszłego dziecka wrodzonych wad układu nerwowego.

   

   
     
     
 • Tydzień 2

   


  Mówi się, że natury oszukać się nie da. Są jednak i takie opinie, iż możesz mieć wpływ na płeć swojego przyszłego maleństwa. Teraz jest właśnie ten moment. Według jednej z metod zbliżenie na kilka dni przed owulacją zwiększa szanse na dziewczynkę, zbliżenie zaś w trakcie owulacji wróżyć ma chłopca.

   

  TY

   

  Poziom estrogenów w Twoim organizmie wzrasta, a to powoduje, że możesz mieć wzmożoną ochotę na seks, czyli wszystko zmierza ku dobremu – szanse na zapłodnienie rosną! 

   

  DZIECKO

   

  Jeszcze nie jesteś w ciąży, ale temat dziecka z pewnością krąży Ci po głowie - czy to już czy jeszcze nie? Pamiętaj, by seks w tym momencie nie służył tylko prokreacji. Wyłącz więc myślenie! To nie czas na analizę i obliczanie rachunku prawdopodobieństwa, to czas na małe co nieco z partnerem.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Mało kto z największą starannością przygotowuje się do ciąży, jednak to, o czym teraz będziesz pamiętać, później zaprocentuje. Poinformuj swojego lekarza o przebytych chorobach, określ grupę krwi – wiedza ta może pomóc Ci spokojnie przetrwać ciążę.

   

     
     
 • Tydzień 3

   


   Ten tydzień może zmienić życie Twoje i Twojego partnera.

   

  TY

   

  Na razie jeszcze nic Ci nie mówi, że możesz być w ciąży. Owszem, mogą pojawić się pierwsze oznaki, ale pamiętaj, by nie tworzyć ich na siłę. Na sprint do apteki po test ciążowy możesz jeszcze spokojnie poczekać.

   

  DZIECKO

   

  W momencie zapłodnienia do komórki jajowej wnika jeden plemnik. Efektem tego jest zygota będąca pierwszą postacią Twojego maluszka! Zygota, ulegając intensywnym podziałom, przemieszcza się i jeśli w trakcie swej wędrówki trafi do macicy, można Wam pogratulować!

   

   

  Czy wiesz, że w momencie poczęcia rozstrzyga się płeć, charakter, wygląd i talenty Twojego maluszka? Gdybyś zastanawiała się, jak duże jest teraz Twoje dziecko, przypatrz się uważnie rozmiarowi główki od szpilki.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Kiedy planujesz dziecko lub wiesz, że zapłodnienie jest możliwe, zwróć szczególną uwagę na przyjmowane leki i dietę. Pamiętaj również, iż od połowy cyklu do końca ciąży nie możesz wykonywać zdjęć RTG ani tomografii komputerowej.

   

     
     
 • Tydzień 4

   


  Jeśli Twoje maleństwo zagnieździło się w endometrium – gąbczastej błonie śluzowej macicy, jesteś w ciąży!

   

  TY

   

  W Twoim organizmie nie zaszły jeszcze zmiany, które mogłyby przesądzać o Twoim stanie. Zmiany nastroju, problemy ze skórą, zatrzymanie wody w organizmie - to wszystko może świadczyć o pojawieniu się małej kruszyny, ale też o zbliżającej się kolejnej miesiączce.

   

  DZIECKO

   

  Maleńki zarodek, bo z punktu widzenia medycyny to jeszcze nie dziecko, zaczyna pobierać substancje niezbędne do rozwoju. Jednocześnie zachodzą w nim potężne zmiany. W obrębie zarodka formują się trzy grupy komórek, tzw. listki zarodkowe. Z jednej z nich (endoderma) rozwiną się płuca, wątroba i układ pokarmowy. Z kolejnej (mezoderma) powstaną kości, mięśnie, nerki, serce i narządy płciowe. Z ostatniej (ektoderma) wytworzą się włosy, skóra, oczy i układ nerwowy.

   

   

  Bardzo ważną rzeczą jest wykształcenie się łożyska - organu, który stanowi połączenie pomiędzy Twoim układem krążenia a rozwijającym się maleństwem. Łożysko przyczepia się do ściany macicy w miejscu zagnieżdżenia się zarodka. Powstaje również worek owodniowy (wypełniony płynem owodniowym), otaczający Twojego malucha.

   

   

  Pod koniec tego tygodnia maluszek mierzy nieco więcej niż 1 milimetr.

   

  PAMIĘTAJ

   

  By jednoznacznie określić czy jesteś w ciąży czy nie, musisz jeszcze trochę poczekać. Przyspieszyć proces może tylko badanie krwi, lecz czyż to oczekiwanie nie jest fascynujące?

   

     
     
 • Tydzień 5

   


  Jeśli spóźnia Ci się okres, możesz sama sprawdzić czy rzeczywiście jesteś w ciąży. Przestań więc przebierać nogami i biegnij do apteki po test ciążowy. Jeśli wynik jest pozytywny, prawdopodobnie zostaniesz mamą! Jeśli wynik jest negatywny, spokojnie poczekaj, może jest za wcześnie. Ponów próbę za parę dni i sprawdź, czy upragnione dwie kreski staną się rzeczywistością. I nie zdziw się, jeśli przyjdzie Ci do głowy, by test ponawiać codziennie. Widok dwóch kresek jest tak niesamowity, że wiele z nas nie może w to po prostu uwierzyć.

   

  TY

   

  Na tym etapie mogą się pojawić pierwsze objawy ciąży: zmiany nastrojów, zmęczenie, ból piersi. Niektóre kobiety częściej oddają mocz, inne odczuwają wzmożone łaknienie, jeszcze inne nie mogą znieść zapachu dotychczas ulubionej kawy. Innymi słowy – zaczyna się lawina emocji i zjawisk, z którymi wcześniej nie miałaś do czynienia.

   

  DZIECKO

   

  Z pewnością w Twoim przekonaniu Twoje dziecko jest najpiękniejsze na świecie, jednak obecnie jeszcze brakuje mu trochę do ideału. Na razie przypomina przejrzystą, szarą galaretkę, choć i w niej zachodzą zmiany: jedna z warstw wyspecjalizowanych komórek przekształca się w cewę nerwową. Z niej wykształci się rdzeń kręgowy i kręgosłup. Rozpoczyna się rozwój mózgu, systemu trawiennego i głowy. Kształtuje się serce Twojego maluszka i teraz właśnie zaczyna bić!

   

  Pod koniec piątego tygodnia Twoje maleństwo ma długość ok. 2mm.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Nie mogłaś doczekać się chwili, kiedy zobaczysz upragnione 2 kreski. Moment ten przychodzi, a Ty nie wiesz czy się śmiać czy płakać. To normalne! Wiadomość o poczęciu nowego życia dla każdego - o dziwo - jest zaskoczeniem.

   

  Czas na poważnie zadbać o dietę. Nie wszystkie produkty są wskazane dla przyszłych mam. Unikaj niepasteryzowanych wyrobów z mleka, takich jak np. sery pleśniowe czy ser kozi. Do listy rzeczy niemile widzianych dorzucić możesz: owoce morza, niedosmażone mięso, surowe jajka i pasztety. Produkty te mogą narazić Cię na zakażenie bakteriami toksoplazmozy lub listeriozy. W razie zakażenia, zdrowie Twojego dziecka może być zagrożone.

   

  Zwracaj szczególną uwagę na spożywanie pokarmów z dużą zawartością żelaza. Unikaj jednak wątróbki. Z jednej strony zawiera ona wiele żelaza, lecz z drugiej zawiera również sporo witaminy A, która w dużych dawkach może zaszkodzić maleństwu.

   

  No i rzecz najważniesza – wybór lekarza. Ta decyzja musi być przemyślana. Wiele kobiet powie Ci, że przy porodzie najważniejsza jest położna, jednak Twój lekarz prowadzący może być równie pomocny. Najlepiej, aby to był ktoś, komu będziesz ufać. Wykonaj wszystkie zlecone przez lekarza badania i cały czas przyjmuj kwas foliowy.

   

     
     
 • Tydzień 6

   


  Twój stan został potwierdzony. Gratulacje!

   

  TY

   

  Teraz praktycznie wszystko może Ci zacząć dokuczać: bolące piersi, mdłości - i to nie tylko rano, senność, znużenie, ogólny spadek formy. Głowa do góry, jeszcze trochę i będziesz mieć tyle sił i energii, że przyjdzie Ci do głowy przenosić góry. Jeśli teraz jest Ci źle, rozmawiaj z kimś bliskim – partnerem, przyjaciółką albo nawet z tym małym szkrabem w Twoim brzuchu. I jeszcze jedno – chwytaj krem na rozstępy lub zwyczajną oliwkę w dłoń i działaj. Teraz może Ci się wydawać to śmieszne, ale z czasem ta zapobiegliwość zaprocentuje. Jeśli mimo to rozstępy powstaną – spokojnie – pokocha je zarówno Twój partner jak i Twój dzidziuś. W końcu jesteś Lady!

   

  DZIECKO

   

  Teraz jest okres, kiedy Twój maluszek jest szczególnie narażony na działanie czynników z zewnątrz.

   

  Maleństwo ma wyraźnie wyodrębnioną głowę oraz mały ogonek. Pojawiają się zawiązki nóg i rąk, które z czasem wytworzą niewielkie guzki, czyli przyszłe stopy i dłonie. Na głowie pojawiają się niewielkie wybrzuszenia – to miejsca, gdzie wkrótce powstaną oczy i nos. Widać już otwór gębowy. W tym tygodniu powstaje również pierwotna forma nerek. Formują się zawiązki układu pokarmowego i zaczynają kształtować się płuca.

   

  Możesz uwierzyć, że w Twojej 4-milimetrowej kruszynie zachodzi tyle zmian?

  PAMIĘTAJ

   

  Unikaj długich gorących kąpieli, zrezygnuj z sauny. Wszystko, co podnosi temperaturę Twojego ciała, może zaszkodzić rozwojowi maleństwa.

   

  Poczekajcie jeszcze trochę z obwieszczeniem radosnej nowiny - zdążycie to zrobić w najbliżyszych tygodniach. Teraz nacieszcie się sobą i spokojnie oswajajcie się z nową sytuacją.

   

     
     
 • Tydzień 7

   


  Ty i Twoja pociecha to teraz temat numer 1. Zapewne wciąż zastanaiwasz się nad tym, jak maluszek się rozwija, jak wygląda. Rozumiemy Cię i dlatego już dziś zapisz się na forum, dziel się opiniami, poznawaj inne mamy, które borykają się z podobnymi do Twoich dylematami. Któż inny zrozumie Cię teraz lepiej?

   

  TY  

  Na zakup ubrań ciążowych jest jeszcze za wcześnie, na zbyt ciasne już za późno, gdyż mogą powodować nieprzyjemne w odczuciu bóle. Lepiej więc zmień garderobę na nieco luźniejszą.

   

  Jeśli dotąd uprawiałaś sport, nie rezygnuj z niego z powodu ciąży. Istnieją formy takie jak pływanie, joga, pilates, które wręcz przygotują Cię do porodu. Nie forsuj się natomast ćwiczeniami na siłowni czy areobikiem, teraz musisz trochę zwolnić. Wiele klubów oferuje dziś zajęcia dla kobiet w ciąży. To idealne miejsce nie tylko na uprawianie sportu, ale również wymianę doświadczeń. Jeśli należysz do kobiet, które otoczenie innych przyszłych mam tylko denerwuje, uprawiaj sport w innym miejscu. Pamiętaj tylko o rozwadze.

   

  DZIECKO  

  W tym tygodniu zaczyna rozwijać się mózg Twojego maluszka. W ciągu tego tygodnia organ ten podzieli się na trzy części: przodomózgowie (odpowiedzialne za rozumowanie, rozwiązywanie problemów, kształtowanie i zachowywanie pamięci), śródmózgowie (odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów elektrycznych do ich punktu przeznaczenia w mózgu) oraz tyłomózgowie (odpowiedzialne za rytm pracy serca, ruchy mięśni oraz oddychanie).

   

  Główka Twojego maleństwa powiększa się. Powstają nozdrza, formują się powieki, a w oczach gromadzi się tęczówka (oczka przypominają dwie czarne kropki ułożone po bokach głowy maluszka). W tym tygodniu Twoje dziecko ma już maleńkie nóżki i rączki z małymi płetwami na końcach – to teraz dłonie i stopy maluszka! Rozpoznać już można gruczoły płciowe maleństwa, ale na stiwrdzenie płci jest za wcześnie i musisz z tym poczekać przynajmniej do 14 tygodnia.

   

  Tworzy się pępowina. To dzięki niej maluszek otrzymuje od mamy tlen i składniki odżywcze.

   

  Twoja pociecha ma od 5-10 mm wzrostu i waży ok. 1 grama! Kolos jak się patrzy!

   

  PAMIĘTAJ

   

  Zapewne często biegasz do łazienki, a sytuacja ta nie pozwala Ci się porządnie wyspać. Nie próbuj jednak ograniczać ilości wypijanych płynów. 1,5 litry wody dziennie to absolutne minimum.

   

     
     
 • Tydzień 8

   


  Można by powiedzieć, że do ciąży zaczynasz się przyzwyczajać, ale jak tu Twoje samopoczucie uznać za normę? Głowa do góry. Prawdopodobnie w tym tygodniu zobaczysz bijące serduszko swojego maluszka!

   

  TY

   

  Może jeszcze nie widać, iż jesteś w ciąży, ale Twoja macica straje się coraz większa. Na razie to mała piłeczka, która z tygodnia na tydzień ewoluować będzie do rozmiarów arbuza.

   

  W tym tygodniu mogą pojawić się zaparcia. Pij więc dużo wody, a menu wzbogać o produkty bogate w błonnik i bakterie kwasu mlekowego.

   

  Jeśli nie ma przeciwskazań – ćwicz. Ruch jest jak najbardziej wskazany, skorzysta na tym zarówno Twoje dziecko jak i Twoje samopoczucie. To też powinno Ci pomóc w walce ze znużeniem i sennością.

   

  DZIECKO

   

  Jeśli wybierasz się w tym tygodniu na badanie USG, z pewnością będziesz mogła zaobserwować bijące serduszko swojego maleństwa. Ukształtowany jest już błędnik i stąd mały brzdąć potrafi reagować ruchem. Za jakiś czas z pewnością mały wiercipięta da Ci poczuć, jak mocno kopie! Za to teraz zgina kończyny górne w łokciach i nadgarstkach. W jamie ustnej maluszka powstają zawiązki zębów mlecznych. Rozpoczyna się również proces kostnienia. Zaczyna wydłużać się tułów, który łatwo go odróżnić od reszty ciała.

   

  Rozwijają się organy wewnętrzne melństwa. Już na tym etapie jelita podejmują pracę, usuwając z organizmu zbędne produkty przemiany materii.

   

  Dla Ciebie to może dziwne, ale z punktu widzenia medycyny właśnie w tym tygodniu zarodek otrzymuje miano płodu. Chciałoby się rzec – Przyszła mamo! Awansowałem i teraz mierzę 15-20 mm!

   

  PAMIĘTAJ

   

  Farbowanie włosów w początkach ciąży jest raczej niewskazane, możesz źle się czuć od samego zapachu farby. Teraz dookoła Ciebie może pojawić się wiele zapachów, które niegdyś uwielbiałaś, a  które teraz wręcz Cię odrzucają. To minie, sama to zauważysz.

   

     
     
 • Tydzień 9

   


  Twoje maleństwo jest coraz większe i coraz bardziej zaczyna przypominać człowieka, a Ty prawdopodobnie zauważasz swoje pierwsze krągłości. Wykorzystaj to, nikt nie powiedział, że za chwilę musisz wbić się w niemodne ciuchy ciążowe. Znajdź coś fajnego w swojej szafie. Jeśli tylko o to zadbasz, w ciąży możesz wyglądać równie pięknie, a nawet piękniej.

   

  TY

   

  Twoja macica rozciąga się, a w związku z tym możesz odczuwać pobolewanie w podbrzuszu. Na dodatek możesz mieć zachcianki. Wszystko w granicach rozsądku. Jeśli zaś nie masz ochoty na seks, dobra nowina – to minie. Czasami większy problem mieć będziesz z partnerem, dla którego ten etap ciąży nadal stanowi zjawisko science fiction. Rozmawiajcie więc, może się okazać, iż zwyczajnie boi się „uszkodzić“ maleństwo. Nie da rady!

   

  DZIECKO  

  W tym tygodniu ciałko Twojego żuczka zaczyna nabierać kształtów. Jego korpus ulega wydłużeniu i wyprostowaniu. Głowa (nadal pochylona do przodu w stronę klatki piersiowej) ma bardziej wyraźny kształt i stanowi około połowy długości dziecka. Dzieje się tak dlatego, iż jego mózg w pierwszych tygodniach bardzo intensywnie się rozwija.

   

  Twarz Twojego maleństwa przybiera znajome kształty. Czoło jest jeszcze wysokie, ale można zobaczyć już wyraźny nos i usta. Uszy przemieszczają się na boki głowy a oczy (zamknięte powieką) na jej przód. Gotowe są wszystkie zawiązki zębów, zaczynają się kształtować kubki smakowe. Formujące się paluszki u rąk i nóg połączone są jeszcze cieniutką błoną. Skóra na ciele maluszka jest nadal bardzo cienka, ale zaczynają się już na niej wykształcać gruczoły potowe. Pojawiają się również delikatne i puszyste włoski.

   

  Po ukończeniu 9 tygodnia podstawowe elementy wszystkich najważniejszych narządów wewnętrznych znajdują się na swoim miejscu. Maleńkie serduszko jest już w pełni ukształtowane. W tym czasie formuje się odbyt oraz pozostała część układu pokarmowego.

   

  Narządy płciowe Twojego maleństwa widoczne są jedynie w postaci małego nabrzmienia. Lecz już teraz u chłopca wytwarzają się jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynki – jajeczka.

   

  To niewiarygodne, ale Twój maluch zaczyna być bardzo wrażliwy na dotyk. Przy delikatnym muśnięciu warg, dziecko wykonuje skręt całym tułowiem! Bezwiednie, ale potrafi przyłożyć swój paluszek do ust.

   

  Teraz Twój szkrab mierzy ok. 30 mm, a jego wielka masa to jakieś 4 gramy!

   

  PAMIĘTAJ

   

  Jeśli masz apetyt za dwoje, pamiętaj, że ciąża to nie taryfa ulgowa. Tu nie chodzi o to, by jeść za dwoje, tylko dla dwojga, a to spora różnica. Lekkomyślnie nabyte kilogramy w ciąży mogą przysporzyć Ci kłopotów po porodzie. Dbaj więc o siebie, wybierz się do kosmetyczki, obejrzyj dobry film, przeczytaj ciekawą książkę. Kobieta w ciąży jest kopalnią pomysłów, może więc przyjdzie Ci do głowy coś, co dodatkowo zmieni Twoje życie.

   

     
     
 • Tydzień 10

   


  W tym tygodniu najprawdopodobniej otrzymasz zdjęcie swojego maluszka. Będziesz się w nie wgapiać i wgapiać. Tego stanu nie da się opisać, bo jak tu nie pękać z dumy! Możesz już przygotowywać album lub przynajmniej miejsce na całkiem pokaźną kolekcję.

   

  TY

   

  Można by rzec, że do końca zostało tylko 30 tygodni, ale tak naprawdę jeszcze trochę musisz poczekać. Ciąża to piękny stan i wiele kobiet tak Ci powie. Wiedz, że jest to też dziwny stan, z wieloma zmianami nie możesz się pogodzić – Twoje ciało jest jakby nie Twoje, wiele rzeczy musisz ograniczyć, na jeszcze inne szczególnie uważać, a lista zakazów wydłuża się i wydłuża. Możesz zacząć się więc buntować – masz do tego pełne prawo. To nie jest normalny stan, ale pomyśl – kto miałby wydać na świat to małe dojrzewające w Tobie cudo, Twój partner?

   

  DZIECKO  

  Twój maluszek wygląda teraz jak miniaturka człowieka. Ma już wykształcone wszystkie narządy, które zaczynają współpracować ze sobą. Do końca tego tygodnia rozwiną się zewnętrzne części uszu. Już niedługo Twój głos stanie się ulubionym dźwiękiem maleństwa!

   

  Palce u maleńkich rączek i stópek nie mają już błon, powoli przybierają właściwe proporcje, a do tego potrafią się ruszać.

   

  Twój pociecha jest bardzo wrażliwą istotką – to mały fotoradar, który doskonale rejestruje Twoje emocje – zarówno te pozytywne jak i negatywne. Uśmiechaj się więc jak najczęściej, tym samym przekażesz radość swojemu dziecku.

   

  PAMIĘTAJ

   

  W tym tygodniu kończy się czas, kiedy malec był najbardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych. Nie oznacza to oczywiście, że musisz przestać o siebie dbać! To nadal bardzo mała i krucha istotka: z końcem 10 tygodnia Twoje szczęście mierzy około 4 cm i waży 5 gramów.

   

     
     
 • Tydzień 11

   


  Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, koniecznie dołącz do naszej społeczności i razem z innymi Lady Mamami dziel się swoim doświadczeniem, obawami, dobrą radą, spotykaj się z nimi w realu. Gdy Twoje maleństwo pojawi się na świecie, będziesz miała z kim się spotkać i zwyczajnie porozmawiać.

   

  TY

   

  Czas zacząć kontrolować wagę. Teraz powinnaś przytyć jakieś 2 kg, a to dopiero początek. Jeśli przed ciążą miałaś niedowagę, pod koniec 9 miesiąca powinnaś przytyć od 12,5 do 18 kg. Jeśli Twoja waga była prawidłowa, łącznie możesz przybrać od 11,5 do 16 kg. Jeśli przed ciążą miałaś nadwagę, powinnaś przytyć  tylko od 7 do 11,5 kg. Jeśli cierpiałaś na otyłość, przyrost masy ciała powinien być minimalny: od 6 do 8 kg. Spodziewasz się bliźniaków? Powinnaś przytyć więcej: 16-20,5 kg. Chciałoby się rzec – do wyboru do koloru, ale to niezwykle ważne. Ciąża to nie czas odchudzania i to, ile przytyjesz, ma bezpośredni wpływ na rozwój Twojego maluszka. A kilogramy? Jeśli będziesz o siebie dbać, po ciąży stracisz je kilkakrotnie szybciej niż teraz je przybierasz.

   

  DZIECKO

   

  Twój maluszek nadal bardzo intensywnie się rozwija. Prostują się jego plecki, główka nie opada już na brzuszek, a to sprawia, że może już nią poruszać! Widoczna staje się szyja i podbródek.

  Skóra Twojej pociechy lekko się zaróżowiła, lecz nadal jest cienka (prześwitują przez nią naczynia krwionośne). Coraz wyraźniej widać meszek płodowy. Na paluszkach dziecka pojawiają się zawiązki paznokci, a na opuszkach paluszków tworzą się linie papilarne. Malutkie dłonie zwinięte są jeszcze w piąstki. Jeśli w tym tygodniu wybierasz się do lekarza, spotka Cię miła niespodzianka. Serduszko malca jest już na tyle głośne, że będzie można je usłyszeć.

  Od ostatniego tygodnia Twój szkrab przybrał masy i jego długość wynosi około 5 cm a waga ok. 8 gramów.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Utrzymanie odpowiedniej diety powinno Ci już wejść w nawyk. Oczywiście nie chodzi o to, by wywołać w niej rewolucję, ale o niektóre rzeczy zwyczajnie powinnaś zadbać. Wydaje ci się to skomplikowane? Niepotrzebnie. Wystarczy wiedzieć, że każdego dnia w Twoim jadłospisie  powinny się znaleźć produkty ze wszystkich wymienionych poniżej grup:

  - świeże owoce i warzywa;

  - pełnoziarniste pieczywo, makaron, brązowy ryż;

  - mięso, ryby, jaja, orzechy, rośliny strączkowe, mleko i jego przetwory;

  - oliwa, olej.

   

     
     
 • Tydzień 12

   


  Ufff, pierwszy trymestr ciąży oficjalnie można uznać za zamknięty, a to oznacza, że Twój maluszek jest już odporniejszy i ryzyko ewentualnego poronienia spada.

   

  TY

   

  Powinnaś czuć się znacznie lepiej. Towarzyszyć Ci może przypływ sił witalnych i energia rodem z Kosmosu! Dno macicy zaczyna wznosić się ponad kość łonową, więc Twoje krągłości nabierają pięknego kształtu. Jeśli nie, spokojnie, i na Ciebie przyjdzie pora.

   

  Twoje serce może bić teraz coraz szybciej, a to z powodu zwiększonej ilości krwi w organiźmie, który i z tym sobie poradzi.

   

  DZIECKO

   

  Palce dłoni i stóp już się wyraźnie rozdzieliły, a z paluszków zaczynają wyrastać paznokcie. Pojawiają się zawiązki cebulek włosowych. W tym tygodniu dobiega kształtowanie się płuc, tarczycy i trzustki Twojego maluszka. Jelita, które do tej pory „chowały” się w pępowinie, teraz cofają się i układają w maleńkim brzuszku. Małe serduszko bije bardzo szybko, pompując krew do wszystkich części ciała. Główne części mózgu są już ukształtowane, powstają nowe połączenia nerwowe.

   

  Maluszek potrafi już otwierać buzię i połykać płyn owodniowy, a do tego zaczyna robić siusiu!

   

  Ważna rzecz: zaczyna funkcjonować system odpornościowy maleństwa. Dzięki temu Twoje ewentualne przeziębienie nie będzie już dla niego tak bardzo groźne. Z końcem pierwszego trymestru szkrab ma ponad 6 cm długości i ważny nieco ponad 10 gram.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań, ciesz się seksem. Wiele kobiet właśnie w czasie ciąży szybciej osiąga orgazm. Być może powód jest prosty – w końcu nie martwisz się o antykoncepcję!

   

  Teraz jest właśnie czas, byś wraz z partnerem wybrała się na wakacje. Pamiętaj jednak o umiarze w korzystaniu z kąpieli słonecznych. Wprawdzie każda kobieta ciążę przechodzi inaczej, ale nim pomyślisz o wystawianiu się na słońce, skonsultuj tę kwestię z lekarzem. Z jednej bowiem strony wydzielana w trakcie opalania witamina D ma dobroczynny wpływ na budowę kośćca Twojego żuczka, a z drugiej strony to samo słońce powoduje niebezpieczne podywższenie ciśnienia i przebarwienia na skórze.

   

     
     
 • Tydzień 13

   


  W tym przypadku nie ma mowy o pechowej "trzynastce". Twój maluszek rośnie, Ty z dnia na dzień stajesz się piękniejsza i bardziej świadoma. No i jest jeszcze ten brzuszek. Wiele z nas czeka aż w końcu dumnie wystawi brzuch i nikt nie powie, że zwyczajnie przytyłaś. Wykorzystaj ten czas, bo ciąża, mimo różnych dolegliwości, to piękny stan, a noszenie Twojego własnego maleństwa jest tylko Twoim przywilejem.

   

  TY

   

  Twoja macica przypomina teraz małą, gładką, ciągle powiększającą się piłkę i zaczyna uwypuklać powłoki brzuszne.

   

  Stale kontroluj swoją dietę i wagę. Idealnie by było, gdyby Twój przyrost masy ciała wynosił około pół kilograma na tydzień. Pamiętaj, aby w Twoim jadłospisie nie zabrakło produktów bogatych w białko (powinnaś dostarczać organizmowi około 60-80 gram białka dziennie).

   

  Czujesz, że jesteś bardziej życzliwie nastawiona do świata? To efekt ustąpienia dolegliwości pierwszego trymestru. Wykorzystaj ten czas na bliskość z partnerem. Wiesz, że teraz jesteś dla niego szczególnie piękna? Twoje pełne kształty są dla niego z pewnością bardzo ponętne. A i Ty masz chyba teraz większą ochotę na miłosne igraszki, prawda?

   

  DZIECKO

   

  Razem z Tobą pięknieje Twoje maleństwo. Oczy zbliżają się do siebie coraz bardziej, a uszy stopniowo przesuwają się na swoje miejsce. Nos i broda są już naprawdę pięknie zarysowane. Główka jest nadal bardzo duża, co jest efektem ciągłego rozwoju mózgu. Jakby tego było mało, mały berbeć potrafi włożyć kciuk do ust, ziewać i fikać koziołki.

   

  Mały cyrkowiec ma już ok. 8 cm i waży ponad 12 gram.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Wiele kobiet, zwłaszcza zapracowane Lady, zapomina o unikalności stanu jakim jest ciąża. Forsuje się, pracę wykonuje w 150% i cały czas biegnie z myślą, iż to ostatnie chwile  przed wielką zmianą. Tyle, że te ostatnie chwile wydłużają się i wydłużają, a poród swą formą zaczyna przypominać zadanie do wykonania między jednym spotkaniem a drugim. Teraz może być Ci to trudno zrozumieć, ale, gdy już urodzisz, pamiętać będziesz te słowa.

   

  Jeśli masz więc możliwość, by odpocząć, poruszać się trochę w pracy, zrób to. Ciąża to nie choroba i nikt Ci nie każe przestać pracować, ale wymaga przychylniejszego traktowania i porządnego przygotowania. Jeśli to Cię jeszcze nie przekonuje, istnieją teorie, iż nader aktywna mama rodzi nader aktywne dziecko, a z tym już trudniej!

   

     
     
 • Tydzień 14

   


  Twoja sylwetka cały czas się zmienia. Być może masz poczucie, iż straciłaś na atrakcyjności. Jeśli tak jest, to po pierwsze jesteś w błędzie, a po drugie zmień nastawienie. Podaruj sobie coś fajnego, kup nowy ciuch, niekoniecznie ciążowy, idź do fryzjera, kosmetyczki, ciesz się ze swojego stanu. A może też pomyśl o przyszłej sesji ciążowej! Wyobrażasz sobie jak atrakcyjne zdjęcia możesz podarować partnerowi?

   

  TY

   

  Twoja macica bardzo szybko się powiększa. To, jak bardzo zaokrągla się teraz brzuszek, jest kwestią indywidualną. Zmiany w sylwetce zależą bowiem od stopnia napięcia mięśni jamy brzusznej. Jeśli na razie tylko Ty widzisz uwypuklony brzuszek, a inni jeszcze go nie dostrzegli, z pewnością za 2-3 tygodnie będziesz się nim mogła chwalić całemu światu!

   

  DZIECKO

   

  W tym tygodniu twarzyczka Twojego maleństwa jest już naprawdę ładnie ukształtowana. Oczka i uszka są już na swoim miejscu, rosną włosy i brwi. Coraz liczniejsze komórki nerwowe Twojego dziecka powodują, że jego ciało jest bardzo wrażliwe - wyjątek stanowi czubek głowy. Ma to swoje uzasadnienie: w momencie porodu maleństwo będzie mogło przejść w miarę bezboleśnie przez Twój kanał rodny.

   

  Gdybyś mogła teraz podejrzeć swojego szkraba, z pewnością zobaczyłabyś jak pięknie się uśmiecha! Z zapałem również otwiera i zamyka usta. Chętnie wkłada do nich swój kciuk, próbując go ssać. Ponieważ nadal ma dużo miejsca, z zapałem się porusza pływając, machając rękami i nogami. Dzięki tym ćwiczeniom wzmacniają się jego mięśnie i rozwija układ nerwowy.

   

  W tym tygodniu maluszek ma około 10 cm i waży do 25 gramów.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Ciąża to szczególny stan, który w niektórych przypadkach, poza standardowymi badaniami, wymagać może wykonania dodatkowych. Dzielą się one na inwazyjne i nieinwazyjne, z tą różnicą, iż te pierwsze proponuje się kobietom po 35. roku życia lub z przypadkami chorób genetycznych w rodzinie.

   

  Zdarza się, iż lekarze namawiają do tych badań nie tylko kobiety z grupy zwiększonego ryzyka. Niestety są one drogie i niosą ryzyko (0,5–1 proc.) powikłań oraz poronień. Dotyczy to badań inwazyjnych (pobranie materiału zawierającego próbki płodu), które dają dokładne wyniki. Na szczęście coraz częściej stosuje się tzw. badania nieinwazyjne, dzięki którym większość kobiet może spać spokojnie przez resztę ciąży, a niewielka grupa dowiaduje się, że w ich przypadku warto zdecydować się na badania inwazyjne, które ostatecznie potwierdzą lub wykluczą chorobę dziecka. Kiedy je wykonać?

   

  * badania nieinwazyjne między 10 a 14 tygodniem ciąży - test PAPP-A (cena od 240 zł); między 14 a 16 tygodniem ciąży - test podwójny (cena od 250 zł); między 17 a 20 tygodniem ciąży - test potrójny (cena od 250 zł).

   

  * badania inwazyjne między 13 a 19 tygodniem ciąży – amniopunkcja (cena 1300-1600 zł); między 11 a 14 tygodniem ciąży - biopsja trofoblastu (cena od 1500 zł); od 19 tygodnia ciąży – kordocenteza (cena 700-900 zł)

   

     
     
 • Tydzień 15

   


  Twoje ciało zmienia się coraz bardziej, obserwuj je, gdyż każdego dnia daje Ci nowe znaki przygotowujące do narodzin Twojego maleństwa.

   

  TY

   

  Dno Twojej macicy znajduje się teraz (lub wkrótce się znajdzie) w połowie wysokości pomiędzy kością łonową a pępkiem. Jej uniesienie oznacza zwolnienie ucisku na pęcherz moczowy. Teraz Twoje wizyty w toalecie staną się rzadsze.

   

  Mimo, że możesz tego nie zauważać, w Twoim organizmie zachodzą zmiany. Twoje serce nieco się powiększyło i szybciej bije. Nic dziwnego – musi przecież pompować więcej krwi niż przed ciążą!

   

  DZIECKO

   

  Twój maluszek szybko rośnie i przybiera na wadze. Wydłużają się jego nóżki, a przy tym nabierają proporcji. Wyrastają pierwsze włoski w postaci delikatnego meszku, w których pojawia się pigment. Wiele kobiet mówi, że, gdy w czasie ciąży dokucza im zgaga, dziecko urodzi się z burzą włosów. Ile jest w tm prawdy, ciężko stwierdzić, ale są mamy, które takich dolegliwości w ogóle nie miały, a ich maluchy urodziły się z bujną czuprynką i są takie, których maluszki przyszły na świat łyse.

   

  Skóra Twojej kruszynki jest nadal przezroczysta, prześwituje przez nią siatka naczyń krwionośnych.

   

  Gdybyś mogła teraz popatrzeć na swojego szkraba, zobaczyłabyś maleńki płód, który ma 11 cm i waży ok. 40 gramów!

   

  PAMIĘTAJ

   

  Ciąża sprzyja urodzie, ale pod warunkiem, że odpowiednio o nią dbasz. Jeśli masz cerę tłustą lub mieszaną, twoja skóra powinna się teraz mniej przetłuszczać, a to oznacza czasowy koniec problemów. Jeśli masz suchą cerę, teraz będzie się wysuszać jeszcze bardziej. Stosuj więc kosmetyki o właściwościach nawilżających. Jednak to, co zmienia się najbardziej, to piersi i brzuch.

   

  By zapobiec rozstępom, pilnuj, żeby gwałtownie nie przytyć. Staraj się dużo ruszać i zdrowo odżywiać. Smaruj skórę na brzuchu i piersiach oliwką lub mleczkiem, by była dobrze nawilżona. Kup też krem przeciwko rozstępom (często kremy do ciała łagodzą objawy cellulitu i rozstępów, bo mają podobne składniki). Stosuj go po prysznicu rano i wieczorem przez całą ciążę. Smaruj jednak nie tylko piersi i brzuch, ale także uda, biodra i pośladki. Tam też przybywa ci centymetrów.

   

     
     
 • Tydzień 16

   


  To jest czas, by zacząć wyczekiwać ruchów dziecka. Pewnie zastanawiasz się jak je wyczujesz, nic się nie martw, za pierwszym razem prawdopodobnie nie będziesz wiedzieć, że Twój brzdąc daje Ci znaki, ale za kolejnym wątpliwości już mieć nie będziesz.

   

  TY

   

  Hormony w Twoim organizmie nadal szaleją, a za ich sprawą pojawić się mogą popękane naczynka. Używaj więc odpowiednich kosmetyków, chroń skórę przed wiatrem i słońcem. Teraz też możesz zauważyć obrzęk nóg, pajączki czy nawet żylaki. Możesz sobie pomóc – w wolnych chwilach trzymaj nogi powyżej reszty ciała, pływaj, nie stosuj uciskających skarpetek, nie zakładaj nogi na nogę i nie myśl, że to jakaś katorga związana z Twoim odmiennym stanem. Podane zalecenia stosować powinnaś również wówczas, kiedy w ciąży nie jesteś.

   

  DZIECKO

   

  W 16 tygodniu proporcje ciała Twojego maluszka powoli się wyrównują. Sprawia on wrażenie małej, szczuplutkiej istotki, ponieważ nie ma jeszcze warstwy tłuszczyku.

   

  Uformowane są już wszystkie części twarzy. Bardzo wyraźnie widać już usta, nos, uszy i oczy (te ostatnie nadal są zamknięte, ale już wrażliwe na zmiany oświetlenia). Całe ciałko dziecka pokryte jest delikatnym puszkiem. Niedługo łatwo przyklei się do niego maź płodowa, która zabezpiecza skórę dziecka przed zmacerowaniem – przecież ono cały czas pływa w wodzie!

   

  Twój mały akrobata nadal wykazuje dużą aktywność ruchową: kręci głową, zgina nóżki i rączki. Intensywne ćwiczenia powodują, że maleństwo może się... spocić! A to dlatego, że gruczoły potowe na jego skórze są już ukształtowane. Między 16-20 tygodniem ciąży możesz poczuć ruchy maleństwa! Kobiety, które rodziły wcześniej, rzeczywiście już teraz mogą wyczekiwać „motylków“.

   

  Twój szkrab ma teraz ok. 12 cm długości i waży ok. 80 gram.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Ważne, byś w tak ważnych chwilach nie zapominała o swoim partnerze. W końcu Twój stan jest po części jego zasługą. Najczęściej nie wie jak się zachować. Teraz ruchy dziecka czuć będziesz tylko Ty, ale za chwilę to się zmieni i wówczas mały berbeć da kopniaka również i tacie.

   

     
     
 • Tydzień 17

   


  Prawdopodobnie Twój brzuszek zaczyna zarysowywać się pod ubraniem. Jeśli tak nie jest, spokojnie, przyjdzie czas i na Ciebie. To jak szybko rośnie uzależnione jest od napięcia mięśni brzusznych.

   

  TY

   

  Twoja macica zaczyna się podnosić i coraz bardziej powiększać. A to oznacza, że Twój brzuszek staje się coraz bardziej widoczny. To idealny czas na zakupy pięknych, wygodnych ubrań ciążowych. Pamiętaj - nadal możesz i masz prawo czuć się piękna i zadbana. Na szczęście wybór "brzuszkowych" ciuszków jest duży i nie powinnaś mieć problemu ze znalezieniem czegoś ładnego, w sam raz dla Ciebie.

  DZIECKO

   

  Twoje maleństwo zaczyna nabierać tłuszczyku. Pierwsza tkanka tłuszczowa, zwana brązową, ma na celu utrzymanie ciepłoty ciała dziecka po urodzeniu. Mózg malca jest już mocno rozwinięty – ma wykształcone bruzdy i zwoje, przykryte korą mózgową. Małe serduszko pracuje bardzo intensywnie: pompując około 30 litrów krwi dziennie, bije dwukrotnie szybciej od Twojego! Jeśli będziesz mieć córeczkę, w tym tygodniu rozwija się u niej macica, jajowody, pochwa i wargi sromowe. U chłopców natomiast kształtuje się penis i zaczyna formować się prostata.

   

  Czy wiesz, że ulubioną zabawką Twojego szkraba jest teraz pępowina? Na niej maluch intensywnie ćwiczy odruch chwytania.

   

  W tym tygodniu kruszynka ma już ok. 12 cm wzrostu i waży 100 gram.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Być może jest to czas, by zainteresować się szkołą rodzenia. Pamiętaj, że w ciąży nie jesteś sama, zaangażuj więc swojego partnera. Niektóre kobiety świadomie rezygnują ze szkoły, gdyż obawiają się wpływu historii zasłyszanych od innych mam, które mogą zaburzyć ich dotychczasowy spokój. Zastanów się więc, podpytaj, sama będziesz wiedzieć co jest dla Ciebie i Twojego maleństwa najlepsze.

   

     
     
 • Tydzień 18

   


  Prawdopodobnie mały szkrab daje o sobie znać, a Ty nie posiadasz się ze szczęścia. Nic dziwnego - kopanie maluszka to przecież najpiękniejsze chwile w ciąży! Pamiętaj, że maluszek wyczuwa Twoje emocje. Uśmiechaj się więc tak często, jak to tylko możliwe.

   

  TY

   

  Być może męczy Cię uciążliwa w czasie ciąży dolegliwość - uczucie zatkanego nosa, a nawet jego krwawienia. To efekt dużych ilości estrogenu i progesteronu, które powodują obrzęk śluzówki. Postaraj się jednak unikać kropli do nosa. Pomóc może stałe nawilżanie pomieszczeń, w których przebywasz. Podobnie dziąsła, jak błona śluzowa nosa, mogą stać się obrzęknięte i mogą krwawić. Przyczyną jest krew, której objętość znacznie się powiększyła i teraz uciska delikatne naczynia krwionośne.

   

  Dalszy ciąg ciążowych dolegliwości: zgaga. Występuje wtedy, gdy mięśniówka oddzielająca przełyk od żołądka kurczy się, a tym samym pozwala na cofnięcie się pokarmowi i ostrym sokom żołądkowym do przełyku. W drugim i trzecim trymestrze ciąży, dolegliwość ta może się nasilać na skutek ucisku żołądka przez powiększającą się macicę. Jeśli męczy Cię zgaga, wystrzegaj się nadmiernego jedzenia – jadaj małe drobne posiłki zamiast trzech obfitych. Ogranicz spożycie pokarmów gorących, pikantnych i smażonych. Jeśli musisz się pochylić, raczej zginaj kolana a unikaj zginania w pasie.

   

  DZIECKO

   

  Twój szkrab słyszy! Na razie to tylko melodia składająca się z odgłosów Twojego żołądka, bicia Twojego serca czy szumu przypływającej przez pępowinę krwi. Jest jednak prawdopodobne, że maluch słyszy również głośniejsze dźwięki, pochodzące z zewnątrz.

   

  Maluszek waży ok. 150 gram. Jego długość wynosi 14 cm, gdy jest zwinięty w kłębek, a w prostej postawie może mieć aż 25 cm!

   

  PAMIĘTAJ

   

  W czasie ciąży zmienia się charakter wydzieliny pochwowej. Pochwa jest bardzo dobrze ukrwiona, a zachodzące zmiany sprzyjają infekcjom. Bardzo ważną więc sprawą jest dbanie o higienę okolic krocza. Do mycia używaj delikatnych płynów do higieny intymnej, unikaj drażniących mydeł. Noś przewiewną bieliznę, unikaj obcisłych spodni. Gdy dokucza Ci swędzenie, zauważysz jakiekolwiek upławy czy zaczerwienienia, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem. Objawy te mogą być zwiastunami rozwijającej się infekcji, której nie można lekceważyć ani samemu leczyć!

   

     
     
 • Tydzień 19

   


  Zastanów się czy podczas badania USG (które być może wypada w tym tygodniu), chcesz poznać płeć dziecka. Przy dobrym ułożeniu maluszka, będziesz mogła prawdopodobnie się dowiedzieć czy nosisz w brzuchu córeczkę czy synka.

   

  TY

   

  Ciąg dalszy ciążowych przypadłości: bóle pleców. Większość kobiet odczuwa tę nieprzyjemną dolegliwość, która wraz z wiekiem ciąży może się nasilać. Bóle pleców spowodowane są przegięciem kręgosłupa, które równoważy ciężar brzucha. Aby ulżyć zmęczonemu kręgosłupowi zapobiegaj nadmiernemu przyrostowi wagi. Zrezygnuj z wysokich obcasów, ale również z całkiem płaskich pantofli. Najlepiej, aby obuwie które nosisz miały obcas wysoki na 3-4 cm. Unikaj długiego stania i siedzenia. Śpij na twardym materacu. Regularnie wykonuj proste ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie brzucha i miednicy.

   

  Czy po wstaniu z łóżka masz zawroty głowy i czujesz, że zaraz zemdlejesz? Spokojnie, to zjawisko jest dość powszechne w ciąży. Najczęściej jest to skutek przeciążenia Twojego układu krwionośnego – w Twoich naczyniach krąży teraz dużo więcej krwi! Aby temu zaradzić, mniej gwałtownie zmieniaj położenie. Innym powodem zawrotów głowy może być niski poziom cukru we krwi – dlatego dobrze mieć zawsze przy sobie jakąś przekąskę, dzięki której będziesz mogła ponieść szybko poziom cukru we krwi (herbatniki, owoce, rodzynki). Jeszcze inną przyczyną zawrotów głowy może być zwykłe przegrzanie. W takich sytuacjach najlepiej szybko zaczerpnąć świeżego powietrza.

   

  DZIECKO

   

  Jeśli nosisz w sobie dziewczynkę, jej system rozrodczy jest już naprawdę dobrze rozwinięty. Jajowody, macica i pochwa są już na swoim miejscu. Maleńkie jajniki zawierają teraz około 6 milionów prymitywnych komórek jajowych. Po narodzinach małej kobietki, liczba ta zmniejszy się do około 1 miliona. Jeśli Twój szkrab to chłopczyk, to jego zewnętrzne narządy płciowe wciąż rosną (zazwyczaj widoczna jest już moszna). Małe ciałko Twojej kruszynki pokrywa maź płodowa - substancja chroniąca skórę przed skutkami długotrwałego kontaktu z wodami płodowymi.

   

  W tym tygodniu maluch mierzy ok. 15 cm i waży ok. 200 gram.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Nie sposób przetrwać 9 miesięcy ciąży bez żadnego, nawet najmniejszego przeziębienia. Jeśli dopadnie Cię katar, gorączka czy ból gardła nie lekceważ ich. Trzeba działać szybko, żeby drobna dolegliwość nie przerodziła się w poważną infekcję.

   

  Pamiętaj, że bez konsultacji z lekarzem nie wolno Ci zażywać żadnych leków!

   

     
     
 • Tydzień 20

   


  Półmetek ciąży za Tobą! Prawda, że pierwsza połowa ciąży szybko zleciała? Zapewne druga będzie biec jeszcze szybciej! Już za ok. 20 tygodni weźmiesz na ręce swoje maleństwo...

   

  TY

   

  W 20 tygodniu ciąży dno Twojej macicy sięga pępka. W najbliższym czasie będzie się podnosiło średnio o 1 centymetr tygodniowo.

   

  Twój brzuszek rośnie, skóra na nim mocno się napina, staje się sucha, a przez to wywoływać może swędzenie. Najpewniej więc będziesz chciała go podrapać. Postaraj się tego nie robić. Używaj kremów nawilżających lub oliwki dla dzieci – to powinno pomóc.

   

  By tego było mało, już teraz możesz zapomnieć o ulubionej pozycji do spania. Jeśli do tej pory najlepiej zasypiałaś na brzuchu, pora zacząć zmieniać przyzwyczajenia. Pozycja na plecach również nie jest wskazana - macica powoduje ucisk kręgosłupa i żyły głównej (odpowiedzialnej za odpływ krwi z całej dolnej części ciała do serca). Teraz pozycją najlepszą dla Ciebie i Twojego maleństwa  jest spanie na lewym boku z założeniem jednej nogi na drugą lub poduszką między nimi. Ułatwiony jest wtedy przepływ krwi do płodu i wspomagana praca nerek.

   

  DZIECKO

   

  Poszczególne części bużki Twojeo maluszka stają się coraz wyraźniejsze. Dobrze widać oczy (jeszcze zamknięte), uszy, nosek, usta, mały język i ..... zaczynają rosnąć włosy!. Narządy płciowe są już dobrze wykształcone. Jeśli Twoje dziecko jest dziewczynką, teraz pojawiają się brodawki sutkowe i gruczoły mleczne.

   

  U Twojego szkraba budzą się zmysły. Maluch reaguje na Twoje zachowania, światło (mimo zaciśniętych powiek maleństwo odróżnia ciemność od światła) i temperaturę otoczenia – porusza się żywo, gdy bierzesz zbyt zimny lub zbyt ciepły prysznic. Czy wiesz, że maluszek słyszy już Twój głos? Jeśli jeszcze nie zaczęłaś z nim rozmawiać, to już pora!

   

  Czujesz rytmiczne szturchnięcia w brzuchu? Maluszek ma czkawkę! To normalne. W ten sposób doskonale ćwiczy przeponę i przygotowuje mięśnie do oddychania.

   

  Malec ma ok. 16 cm wzrostu i waży ok. 260 gram.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Nawet gdy nie palisz papierosów a przebywasz wśród osób palących, szkodzisz maluszkowi. W takiej sytuacji Twoje dziecko otrzymuje niemal tyle samo zanieczyszczeń, jakbyś Ty sama wypalała papierosa. Unikaj zadymionych miejsc. Jeśli ktoś z Twoich znajomych jest palaczem i nie rozumie zagrożenia jakie stwarza, ogranicz na czas ciąży kontakty z nim, przecież chcesz urodzić zdrowe dziecko.

   

     
     
 • Tydzień 21

   


  Możesz zacząć zacierać ręce - do badania połówkowego coraz bliżej!

   

  TY

   

  Twój brzuszek rośnie wprost proporcjonalnie do radości, która Cię ogarnia. Jeśli do tej pory nie rozmawiałaś z maleństwem, czas zacząć to robić. Twój głos ma na niego zbawienny wpływ. Zarówno teraz, kiedy się w Tobie rozwija, jak i wówczas, kiedy już będzie na świecie. Łagodne, mamine brzmienie bowiem uspokaja go, a to już tylko Twój przywilej!

   

  DZIECKO

   

  Twój maluszek potrafi rozróżniać smaki: gorzki, słodki, słony i kwaśny. Najbardziej lubi słodki smak! Do tego potrafi regularnie zasypiać i budzić się. Podczas snu najczęściej przyciska bródkę do piersi, składając ręce pod bródką. Może też odchylać maleńką główkę do tyłu.

   

  Twoja pociecha szybko teraz przybiera na wadze, ale wolniej rośnie, gdyż nadszedł etap doskonalenia wykształconych już organów. Obecna waga to ok. 350 gram, długość ciała to ok. 19 cm!

   

  PAMIĘTAJ

   

  Jeśli zaczynasz ruszać się w sposób, do którego nie przywykłaś, możesz odczuwać zaburzenia równowagi. Zrezygnuj z noszenia obcasów. Jeśli jednak jesteś tak przyzwyczajona do szpilek, to przynajmniej na ten czas zmniejsz ich wysokość na minimalną.

   

     
     
 • Tydzień 22

   


  Niezapomniany moment ciąży - USG "połówkowe". Prawdopodobnie trudno Wam będzie dostrzec zarysy ciała dziecka – jest już tak duże, że nie mieści się w pełnym kadrze monitora. Poproście lekarza, by wszystko dokładnie Wam opowiedział i zastanówcie się czy chcecie znać płeć dziecka. Jeśli maluch będzie miał ochotę, być może pokaże co nieco.

   

  TY

   

  Powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy, a przez to znów możesz częściej chodzić do łazienki. Pod koniec ciąży może zdarzyć się niewielkie popuszczanie moczu. W aptece kup wówczas wkładki specjalnie przeznaczone do tego celu. Są skuteczniejsze od podpasek.

   

  DZIECKO

   

  W tym tygodniu wyrosną mu brwi! Teraz często je marszczy, jakby trapiły go jakieś problemy. Paznokcie zwykle w tym okresie urosły na tyle, że pokrywają już końcówki palców. Pewnie czujesz, że maluszek nieustannie skacze - ćwiczy w ten sposób odruchy.

   

  Dzidziuś już słyszy! W tym momencie co prawda jedynie głośne dźwięki, na które żywiołowo reaguje. Niebawem jednak jego słuch bardziej się wyostrzy. Dlatego musisz już uważać, by nie narażać swojej pociechy na nieprzyjemne, głośne dźwięki. Może się obudzić, a nawet wystraszyć. Oczywiście wykorzystując ten fakt, możesz puszczać mu kołysanki, przyzwyczajać do przyjemnej, spokojnej muzyki. Zadziwiające jest to, że po porodzie ta sama muzyka może uspokajać dziecko, gdy zacznie płakać. Obserwuj więc reakcje swojego maluszka.

   

  Twój dzidziuś waży teraz ok. 350-400g i mierzy ok. 23-26cm z wyprostowanymi nóżkami.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Jeśli jeździsz samochodem, ciąża nie zwalnia Cię z obowiązku zapinania pasów! Teraz musisz myśleć nie tylko o swoim bezpieczeństwie, ale również tej małej istotki.

   

     
     
 • Tydzień 23

   


  Połówkowe za Wami, a ciąża przynosi Ci coraz więcej radości – i dobrze! To też czas na szczególne chwile z partnerem. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, korzystajcie z partnerem z seksu.

   

  TY

   

  Radość Twoja rośnie i Twoje stopy też mogą. Niestety, tylko 25 proc. ciężarnych kobiet ma to szczęście, że nie puchną im stopy. Przyrost wagi, rozluźnienie stawów, zatrzymywanie wody w organizmie mogą sprawić, że butów, które nosiłaś wcześniej, nie będziesz mogła wcisnąć. Chłodzący żel wmasowany w stopy zmniejszy uczucie zmęczenia i opuchliznę.

   

  DZIECKO

   

  Maluszek, nieprzerwanie się powiększa. Włoski na ciele ciemnieją, a układ pokarmowy zaczyna produkować pierwszą kupkę.

   

  Twój dzidziuś waży teraz ok. 400-460g, mierzy ok 20cm zwinięty w kłębek, od 23-26cm z wyprostowanymi nóżkami.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Uważaj na infekcje. Zapalenie dróg moczowych wywołane trzymaniem moczu może być niebezpieczne i wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

   

     
     
 • Tydzień 24

   


  Możesz zacząć odczuwać niebolesne skurcze Braxtona-Hicksa. Przypominają napinanie się brzucha – to macica ćwiczy przed porodem. Jeśli skurcze te są zbyt częste, powinnaś zwolnići i zadbać o odpoczynek.

   

  TY

   

  Już teraz zauważyć możesz, że na linii od pępka do kości łonowej pojawiła się niebieskawa lub ciemnobrązowa kreska. Spokojnie, po porodzie zniknie, chociaż u niektórych kobiet może to trwać nawet do roku.

   

  DZIECKO

   

  Twój mały szkrab jest całkowicie od Ciebie uzależniony. Poprzez łożysko docierają do niego substancje odżywcze jak również usuwane są produkty przemiany materii.

   

  Między 24-28 tygodniem ciąży, dzieci są najbardziej aktywne - mają jeszcze wystarczająco dużo miejsca na swobodne ruchy.

   

  W tym tygodniu waga to ok. 600 gram a wzrost to ok. 22 cm.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Między 24. a 28. tygodniem ciąży zwykle wykonuje się test obciążenia glukozą. Pobiera się krew przed i po spożyciu 50 g glukozy zmieszanej z wodą. Badanie do najsmaczniejszych nie należy, ale pozwala wykryć tzw. cukrzycę ciężarnych.

   

     
     
 • Tydzień 25

   


  Macica urosła do rozmiaru piłki nożnej. Zaczyna uciskać na przeponę, a to może powodować zadyszkę. Jeśli będziesz mówić wolniej i z częstszymi przerwami na oddech, mniej się zmęczysz.

   

  TY

   

  W nocy możesz odczuwać drętwienie rąk. Wówczas najlepiej unieść je powyżej brzegu łóżka i nimi poruszać. Jesli dolegliwość ta przeszkadza Ci w zasypianiu, skonsultuj problem przy najbliższej wizycie u lekarza.

   

  DZIECKO

   

  Maluszek jest już bardzo dobrze ukształtowany. Nadal ma bardzo wrażliwą skórkę, która dzięki tworzącym się naczyniom krwionośnym nabiera różowego odcienia. Maluchowi przybywa ciałka dzięki mięśniom i tłuszczykowi, który cały czas gromadzi. Jego cienką, delikatną skórkę wciąż pokrywa maź płodowa.

   

  Kora mózgowa Twojego szkraba rozwija się teraz w kolejne warstwy. Dziecko bada otaczający go świat, nóżkami i rączkami dotyka ścian macicy, chwyta pępowinę, rączkę potrafi zwinąć już w piąstkę.

   

  Teraz waży ok. 700 gram i ma 23 cm!

   

  PAMIĘTAJ

   

  Zwyczajnie pamiętaj o swoim partnerze! Myśl o dziecku może pochłaniać Cię tak bardzo, iż możesz zacząć zapominać o kimś, kto tak naprawdę Ci to dziecko dał.

   

     
     
 • Tydzień 26

   


  Radość radością, a tu zaczynają pojawiać się kolejne dolegliwości. To normalne. Niektóre kobiety aż do 9. miesiąca nie czują, że są w ciąży, inne przechodzą ją trudniej. Jeśli oczekujesz kolejnego dziecka, nie oznacza, że ta ciąża podobna będzie do poprzedniej.

   

  TY

   

  Twój brzuszek rośnie, a to powodować może coraz częstsze bóle pleców. Teraz już zauważyć możesz, iż po lekkim naciśnięciu z Twoich brodawek wyciekać może żółtawa wydzielina. To siara – pierwszy pełnowartościowy pokarm, którym po porodzie nakarmisz swojego maluszka.

   

  Możesz zacząć odczuwać kurcze mięśni kończyn dolnych. I tak jak z rękoma – najczęściej występują w nocy. Możesz sobie pomóc poprzez noszenie rajstop ściągających oraz odpoczynek z uniesionymi ku górze nogami.

   

  DZIECKO

   

  Żyły dziecka wciąż widoczne są przez skórę, mimo że ta staje się już coraz mniej przezroczysta.

  Układ kostny jest coraz mocniejszy – kręgosłup znacznie lepiej stabilizuje rozwijający się organizm. Oczy Twojego maleństwa są już całkowicie ukształtowane. Powieki zaczynają się otwierać. Możesz sprawdzić to przykładając do brzucha np. latarkę, jest możliwość, że w reakcji na światło dostaniesz kopniaka.

   

  Dziecko opanowało już umiejętność automatycznego wdychania i wydychania, choć jego płuca nie są jeszcze dostatecznie rozwinięte, by mogły spełnić swoją funkcję – w tym tygodniu właśnie zaczynają dojrzewać.

   

  Maluszek waży od 900-920g i mierzy ok. 32-35cm z rozprostowanymi nogami (22-25 cm od ciemienia, do końca tułowia).

   

  PAMIĘTAJ

   

  Jeśli okres zaawansowanej ciąży przypadł na lato, nie przejmuj się, wszystko jest do przetrwania. Noś przewiewne ubrania, klapki, pij dużo wody i często odpoczywaj. Zmęczonym i opuchniętym nogom pomoże trzymanie ich na podwyższeniu. Jedz lekkostrawne posiłki i owoce. Niektórych produktów i dań, nie będziesz mogła jeść w okresie karmienia piersią, więc - jeśli masz ochotę, zajadaj wszystkie owoce i warzywa "na zapas".

   

     
     
 • Tydzień 27

   


  Gratulacje! Właśnie rozpoczyna się trzeci trymestr.                        

   

  TY

   

  Teraz już chyba nikt nie ma wątpliwości, że jesteś w ciąży. Obecie Twoja macica urosła do rozmiarów dyni.

   

  Jeśli ciężar dziecka zaczął wywierać nacisk na główne żyły w miednicy, możesz mieć problem z hemoroidami (powiększone żyły okolicy odbytu). Jeśli pojawiły się u Ciebie, dużo pij, a do diety włącz produkty wysokobłonnikowe. Dbaj też o utrzymanie higieny intymnej, stosując delikatne płyny do pielęgnacji. Pamiętaj też, by reagować na możliwe stany zapalne – zawsze może pomóc Ci wizyta u lekarza.

   

  DZIECKO

   

  Twój maluszek szybko rośnie, cały czas „nabiera ciałka“, gromadząc pod skórą tłuszczyk. W trakcie snu ma zamknięte oczy i prawdopodobnie.... miewa marzenia senne! Najchętniej śpi w ciągu dnia, a wieczorem, gdy Ty się kładziesz, zaczyna kopać. Cały czas doskonalą się jego płuca, układ odpornościowy i wątroba.

   

  Teraz Twoje dziecko waży już ok. 1 kg, i ma ok. 25 cm wzrostu w kłębku, a w prostej pozycji ok 34 cm.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Gdyby dziecko urodziło się teraz, przy obecnym rozwoju medycyny, ma duże szanse na przeżycie. Nie staraj się jednak niczego przyśpieszać. Każdy dzień w maminym brzuszku jest dla Twojego malca bezcenny.

   

     
     
 • Tydzień 28

   


  Wiele kobiet już w ciąży planuje poród przez cesarskie cięcie, ze strachu przez tym naturalnym. Spokojnie - natura przygotowała nas do tego ważnego momentu i poradzisz sobie, tak jak robi to wiele kobiet każdego dnia.

   

  TY

   

  Ciężko Ci oddychać? Powód jest prosty - dno Twojej macicy znajduje się już 3 cm ponad pępkiem i uciska przeponę. Możesz też coraz częściej odczuwać skurcze Braxtona-Hicxa. Odpoczywaj więc jak najwięcej.

   

  Jeśli czujesz się jak słoń w składzie porcelany, a Twoje samopoczucie pozwala wiele do życzenia, porozmawiaj z kimś bliskim i spraw sobie jakąś przyjemność. Tobie należy się to bardziej aniżeli komukolwiek innemu.

   

  DZIECKO

   

  Po skórą malca nadal gromadzi się tłuszcz – po porodzie ochroni go przez chłodem i dostarczy mu energii. Do tej pory całe ciałko pokryte było delikatnym meszkiem. Teraz zaczyna on powoli znikać, pozostając tylko na pleckach maleństwa.

   

  Ważne zmiany zachodzą w mózgu, który teraz szybko rośnie i przybiera pofałdowaną formę. Nie powstają już nowe komórki nerwowe, natomiast zachodzą zmiany jakościowe w tych już istniejących. Teraz rozpoczyna się bardzo ważny etap w rozwoju maleńkich płuc. Tworzą się w nich naczynia krwionośne, potrzebne po porodzie do rozprowadzenia tlenu po całym organizmie.

   

  Malec waży teraz ok. 1100 gram. Zwinięty w kłębek ma ok. 26 cm długości a w postawie prostej ok. 36 cm.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Wiele przyszłych mam to kobiety czynne zawodowo aż do momentu rozwiązania. Jeśli Twoja praca nie jest zbyt obciążająca zarówno fizycznie jak i psychicznie, możesz pracować prawie do dnia porodu.  Jeśli jednak stres towarzyszy Ci nieodłącznie, warto rozważyć wcześniejszy urlop macierzyński - możesz go wziąć 2 tygodnie przed spodziewanym terminem porodu. Czas ten przeznacz na odpoczynek, bo już niedługo będziesz miała co robić.

   

     
     
 • Tydzień 29

   


  Jeśli masz ochotę i możliwość, wybierz się do kosmetyczki. Nie wszystkie zabiegi w Twoim stanie są wskazane. Za to lista dozwolonych i poprawiających Twój humor jest całkiem długa. Zielone światło masz na  delikatne zabiegi oczyszczania skóry, maseczki owocowe i farbowanie brwi i rzęs za pomocą henny, a uczucie relaksu i odprężenia zapewni Ci masaż twarzy, dekoltu i szyi. Niektóre gabinety kosmetyczne w swojej ofercie posiadają zabiegi dla kobiet w ciąży, zapytaj więc i do dzieła!

   

  TY

   

  Czy mały wiercipięta nie pozwala Ci wieczorami zasnąć? Może być jeszcze gorzej. Zawartość płynu owodniowego w Twojej macicy z czasem będzie się zmniejszać, a to oznacza, że coraz mocniej odczuwać będziesz kopniaki małego urwisa. Rozmawiaj z maleństwem, może w końcu zrozumie, że w nocy należy spać, a harce są domeną dnia.

   

  DZIECKO

   

  Twoje dziecko coraz bardziej przypomina noworodka. Jego skóra jest już gładsza i jaśniejsza. Malec obrasta w tłuszczyk, choć jest jeszcze dość drobny. Tkanka tłuszczowa stanowi jedynie 2-3 procent wagi całego ciała. Mózg nadal się rozwija – tłusta ochronna otoczka pokrywa włókna nerwowe. Dzięki temu, impulsy nerwowe przekazywane są szybciej, zwiększając zdolność do uczenia się. Czy wiesz, że maluszek ma już wykształcony zmysł odczuwania temperatury?

   

  W tym tygodniu waga to ok. 1250 gram, wzrost ok. 27 cm, a przy wyprostowanych nóżkach ok. 37 cm!

   

  PAMIĘTAJ

   

  Teraz Twój lekarz może wyznaczyć Ci wizyty co dwa tygodnie, a po 36. tygodniu nawet raz w tygodniu.

   

     
     
 • Tydzień 30

   


  Czy wybrałaś już szpital, w którym będziesz rodzić? Dla wielu przyszłych mam to jedna z najważniejszych decyzji, zwłaszcza przy pierwszej ciąży. Obsluga i standardy panujące w nim bowiem mogą mieć wpływ na Twój komfort psychiczny, a nawet przyszłe decyzje o kolejnym zajściu w ciążę. Jeśli chcesz rodzić tam, gdzie pracuje Twój lekarz prowadzący, poproś go, by oprowadził Cię po bloku. Zaczniesz się oswajać, a w momencie porodu przynajmniej wiedzieć będziesz, gdzie się udać.

   

  TY

   

  Chwilami możesz się czuć naprawdę zmęczona, a do tego świadomość zbliżającego się porodu jest coraz większa i może pojawić się lęk, przed tym, co Cię czeka.

   

  Twoje kostki mogą być mocno opuchnięte, zwłaszcza gdy jest ciepło. Aby złagodzić dolegliwość, dużo pij, ubieraj ściągające rajstopy i wypoczywaj z nogami uniesionymi ku górze. Możesz bardziej się pocić, zwłaszcza w nocy. Zaopatrz się w porządny dezodorant i często bierz letni prysznic.

   

  DZIECKO

   

  Szkielet Twojego dziecka wyraźnie twardnieje. Dojrzewają płuca oraz mięśnie. Mózg nadal rozwija się w zadziwiającym tempie, nabierając pomarszczonego wyglądu – dzięki powstającym zwojom, w mózgu mieści się więcej komórek. Przez delikatną skórę nie widać już siateczki naczyń krwionośnych.

   

  Na tym etapie niektóre maluchy przyjmują tzw. pozycję embrionalną (krzyżują ręce i podkurczają nóżki). Zdarza się, iż ustawiają się główką w dół i tak już pozostają aż do porodu. Jeśli Twoje dziecko nie jest tak ułożone, nie ma się czym martwić. W tym stadium maluch może się jeszcze obracać i będzie to robić do 35-36 tygodnia, a nawet póżniej. W Internecie znaleźć możesz wiele ćwiczeń na prawidłowe ułożonie dziecka, jednak większość lekarzy je traktuje te porady z przymróżeniem oka. Zaufaj maleństwu, to na pewno pomoże.

   

  Obecna waga Twojego maluszka to ok. 1350 gram, wzrost ok. 28 cm.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Jeśli zastanawiasz się nad pobraniem i przechowywaniem krwi pępowinowej, rozważ wszystkie za i przeciw. Poczytaj porady ekspertów, a przy tym zajrzyj do naszej społeczności.

   

     
     
 • Tydzień 31

   


  Doświadczona mama powie Ci, że ciąża to dobry czas na zaplanowanie kilku istotnych rzeczy – jak zorganizować sobie życie po porodzie, jak ułatwić sobie wychowywanie maluszka. Owszem, wielu sytuacji nie jesteś w stanie przewidzieć, ale na część z nich możesz się przygotować.

   

  TY

   

  Twoja macica nadal rośnie i zaczyna uciskać żołądek, a to oznacza możliwy powrót zgagi.

   

  Pewnie znajomi mówią Ci, że zmieniłaś się na twarzy i o ile masz świadomość, że wypiękniałaś, o tyle – w przypadku jej braku – podkład i korektor w dłoń i działaj! Pomaluj się, zrób się na bóstwo. Idż do kosmetyczki na manicure i pedicure. Nic tak nie poprawia kobiecie humoru jak odrobina luksusu i świadomość, że jest się zadbaną.

   

  Jeśli dokucza Ci wyciekająca z piersi siara, zaopatrz się we wkładki laktacyjne. Już niedługo staną się one nieodłaczną częścią Twojego wyposażenia.

   

  DZIECKO

   

  Maluch cały czas połyka wody płodowe. W ten sposób urozmaica swoją dietę (płyn owodniowy dostarcza mu ok. 40 kalorii dziennie) i ćwiczy przewód pokarmowy. Niektórzy naukowcy są zdania, że to również sposób malca na walkę ze stresem. Zaobserwowano bowiem, że w momentach kiedy maluszek jest zaniepokojony, łyka więcej wód. Inne dzieci w takich chwilach wręcz przeciwnie - tracą zainteresowanie otaczającym je płynem.

   

  Teraz mały brzdąc może być mniej aktywny – po prostu robi się ciasno!

   

  W tym tygodniu maluszek waży ok. 1600 gram i ma ok. 29 cm!

   

  PAMIĘTAJ

   

  Pewnie już z niecierpliwością przebierasz w ubrankach i akcesoriach, takich jak wózek czy fotelik. Zachowaj jednak umiar. Nie musisz mieć wszystkiego na start, a za dużo rzeczy też nie warto kupować. Sama zobaczysz z jaką prędkością rósł będzie Twój maluszek. Przy zakupie sprzętu rozeznaj się w temacie. Istnieją sklepy, które, wychodząc naprzeciw klientowi, są w stanie obniżyć kwotę do takiej, jaką znajdziesz w innym miejscu. Warto więc trochę pobuszować w sieci.

   

     
     
 • Tydzień 32

   


  Twój maluszek ma stałe pory aktywności, niekoniecznie zgodne z Twoimi życzeniami. No cóż, do tego można się przyzwyczaić, a kuksańce malucha, choć czasami bolesne, i tak są dla Ciebie źródłem radości.

   

  TY

   

  Możesz zauważyć, iż z Twojej pochwy wycieka zwiększona ilość białawej wydzieliny. Jeśli odczuwasz z tym związany niepokój, przy następnej wizycie omów ten problem z lekarzem.

   

  Ciąża to nie choroba, ale stan ten wymaga szczególnej ostrożności zwłaszcza, jeśli chodzi o upadek. Najpewniej dla Twojeo maluszka nie będzie grożny - chroni go płyn owodniowy, błony, mięśnie macicy i jamy brzusznej. Mimo to, gdyby zdarzyło Ci się upaść lub narazić brzuch na uderzenie, powiadom lekarza i obserwuj wydzielinę z pochwy. W razie niepokoju jedź do szpitala.

   

  DZIECKO

   

  Płuca Twojego dziecka to ostatni organ, który jeszcze przygotowuje się do samodzielnego funkcjonowania po porodzie. Gdyby maluszek przyszedł na świat w tej chwili, być może potrafiłby już sam oddychać. Oczywiście najlepiej będzie, jeśli Twój szkrab posiedzi sobie jeszcze troszkę w Twoim brzuchu.

   

  Coraz mniej miejsca na spektakularne akrobacje! Malec raczej się wierci niż wykonuje gwałtowne ruchy. Płyn owodniowy (jest go teraz około jednego litra) ułatwia mu obracanie główką w dół i z powrotem.

   

  Maluch bardzo lubi słyszeć Twój głos i bicie Twojego serca. Nic dziwnego, jeśli po porodzie najszybciej będzie się uspokajał w Twoich ramionach. Znajomy głos da mu poczucie bezpieczeństwa.

   

  Teraz malec waży ok. 1800 gram, i ma ok. 30 cm (a z wyprostowanymi nóżkami aż 41 cm!).

   

  PAMIĘTAJ

   

  Czy zastanawiałaś się już nad czekającą Was zmianą? Czy dasz radę to wszystko pogodzić? Czy skończy się era kobiety, by zastąpić ją erą matki? Dziecko zmienia życie, wywraca je do góry nogami, można też rzec, że już nigdy nie wygląda ono tak samo. Zmiana ta wnosi jednak tyle radości, że później zastanawiać się będziesz, jak mogłaś żyć wcześniej inaczej.

   

  To, na co teraz powinnaś zwrócić uwagę, to czułość wobec partnera, okazanie wzajemnego wsparcia i miłości. Już niedługo dotąd najważniejsza osoba zejdzie na plan dalszy, a czas, który do tej pory mieliście wyłącznie dla siebie, mocno się skróci. Dobrze jest mieć tę świadomość i pamiętać, że to dzięki Waszej miłości pojawiła się ta mała istotka i dlatego uczucie Was łączące wymaga ciągłej pielęgnacji.

   

     
     
 • Tydzień 33

   


  Odliczasz tygodnie do terminu porodu? Pamiętaj, że data wyznaczona przez lekarza jest jedynie orientacyjna. Akcja może zacząć się 2 tygodnie przed nią lub po niej.

   

  TY

   

  Czy martwisz się, że przybrałaś zbyt mało lub zbyt dużo na wadze? Jeśli stosujesz odpowiednią dietę, nie masz się czym przejmować. Poza tym Twój lekarz jest w stanie ocenić, czy Twoja waga jest prawidłowa dla rozwoju ciąży.

   

  DZIECKO

   

  Wiesz, że Twoje dziecko ma już wykształcone wszystkie pięć zmysłów? Jego małe oczka widzą to, co dzieje się wewnątrz macicy. Uszy słyszą Twój głos oraz wszystkie odgłosy dobiegające z Twojego organizmu. Twój szkrab czuje już swoje palce, kiedy je chwyta. Rozwinięte kubki smakowe pozwalają na czucie smaku płynu owodniowego. Maluszek ma również w pełni rozwinięty zmysł węchu.

   

  Maluszek czuje i ...myśli. Jego temperament, którym będzie się charakteryzował po urodzeniu, już teraz jest w większości ukształtowany.

   

  Obecnie malec waży ok. 2 kg i ma ok. 33 cm wzrostu.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Istnieją pogłoski, iż w ciąży nie należy kąpać się w wannie. Prawdy jest w tym tyle, że rzeczywiście nie powinnaś przebywać w niej zbyt długo i napuszczać zbyt ciepłej wody. Mniej też ufaj swojemu zmysłowi równowagi, gdyż przez chwilę nieuwagi możesz się poślizgnąć i przewrócić.

   

     
     
 • Tydzień 34

   


  To jest dobry moment na zadbanie o swój komfort psychiczny. Czytaj więc książki, słuchaj ulubionej muzyki i zrelaksuj się. Może pomocny będzie delikatny masaż.

   

  TY

   

  Jeśli do tej pory martwiłaś się o zbyt niską wagę, teraz możesz zacząć intensywniej przybierać. Częściej możesz też odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa – to macica przygotowuje się do „wypchnięcia” maluszka.

   

  Zauważyłaś, że Twoje palce są trochę opuchnięte? To normalne. Przed porodem Twój organizm zatrzymywać będzie więcej wody i stąd możesz poczuć się jak nadmuchana bańka. Ufff, jeszcze trochę.

   

  DZIECKO

   

  Jeśli w Twoim brzuchu mieszka chłopiec, jego jądra zstępują z brzuszka do moszny. Czasami po porodzie okazuje się, że proces ten jest nie zakończony. Nie ma się czym przejmować – zanim malec skończy pierwszy rok życia, jąderka prawdopodobnie będą na swoim miejscu.

   

  W trzecim trymestrze ciąży dziecko zapamiętuje informacje. Pamięta również ułożenie w macicy. Dlatego po porodzie większość dzieci lubi być kołysana (jak w brzuchu mamy!) oraz lubi spać ciasno owinięta kocykiem - w macicy przecież też pod koniec ciąży nie ma zbyt wiele miejsca na rozprostowanie nóg czy rąk.

   

  Teraz maluch waży ok. 2300 gram i mierzy ok. 35 cm.

   

  PAMIĘTAJ

   

  To jest dobry moment na przygotowanie torby do szpitala. W większości placówek powinnaś uzyskać informację, co należy zabrać. Podpytaj również inne mamy, które niedawno rodziły oraż śledź porady na naszym portalu - z chęcią podpowiemy Ci co jest niezbędne. Zrób sobie listę, a jeśli czegoś zapomnisz - spokojnie, dumny tata na pewno Ci wszystko dowiezie. Najważniejsze, byś na sam moment porodu posiadała dokumenty (dowód osobisty, karta ciąży z wszystkimi badaniami, zaświadczenie o ubezpieczeniu), kilka koszul, przybory toaletowe, kapcie, skarpetki, szlafrok, podkłady, jednorazowe majtki i wodę mineralną. Dla maluszka zabierz ubranka, pieluszki tetrowe, flanelowe, jednorazowe i kocyk.

   

     
     
 • Tydzień 35

   


  Twój poziom koncentracji na dziecku jest coraz większy, chociaż - paradoksalnie - komórki mózgowe kobiety w ciąży ulegają skurczeniu. Na szczęście nie masz się czym martwić. Po porodzie wszystko wraca do normy.

   

  TY

   

  Możesz odczuwać ucisk w dole brzucha - teraz zwiększa się nacisk maluszka na dolny odcinek miednicy. Odpoczywaj jak najwięcej. Zbieraj siły, przydadzą Ci się przy porodzie. Jeśli do tej pory wykonywałaś ćwiczenia lub pływałaś, nie rezygnuj z nich. Ogranicz jedynie ich intensywność.

   

  DZIECKO

   

  Maluszek przybiera na wadze i z ciekawością patrzy swoimi (na razie niebieskimi) oczami na otaczający go świat. Lubi słuchać Twoich ulubionych utworów.

   

  „Trochę tu ciasno” – tak powiedziałby teraz z pewnością Twój szkrab, gdyby umiał mówić, a Ty mogłabyś go usłyszeć. Nic dziwnego – malec jest już naprawdę duży - jego waga to ok. 2550 gram a wzrost ok. 36 cm.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Podniecenie – tak można nazwać stan oczekiwania na narodziny potomka. Nie wiesz już co robić, by przyśpieszyć poród. Obserwuj ruchy dziecka i zachowaj spokój, jeśli ich nie poczujesz przez godzinę. Maluszek może spać, w końcu jego też czeka kawał pracy. Jeśli uznasz jednak, iż może się dziać coś niepokojącego, jedź do szpitala. Mając przy sobie fachową opiekę, poczujesz się spokojniejsza, a i dziecku zapewnisz większy komfort.

   

     
     
 • Tydzień 36

   


  Możesz zacząć się niecierpiliwić. Chciałabyś już mieć to za sobą. Wiele kobiet mówi, że po porodzie wielokrotnie chciałoby wrócić do stanu ciąży. Nie denerwuj się więc, jeszcze zdążysz naskakać się przy swoim maleństwu.

   

  TY

   

  Kobiety oczekujące więcej niż jednego dziecka rodzą zazwyczaj pomiędzy 35-37 tygodniem ciąży. Jeśli jednak spodziewasz się jednego maluszka, pewnie będziesz musiała jeszcze troszkę zaczekać.

   

  Sygnałem, iż poród zbliża się dużymi krokami, może być wyraźne opuszczenie brzucha. To znak, że dziecko ustawia się w górnym odcinku kanału rodnego i dobra wiadomość dla Ciebie – możesz swobodniej oddychać. Możesz też jednak częściej odwiedzać toaletę, bo Twój pęcherz będzie bardziej uciśnięty. Jednocześnie możesz odczuć ulgę - mniej dokuczliwą zgagę i większą swobodę w oddychaniu.

   

  Czy wiesz, że teraz Twoja macica jest ok. 1000 razy większa niż przed ciążą?

   

  DZIECKO

   

  Twój szkrab uwielbia słyszeć Twój głos – ta sytuacja nie zmieni się po porodzie. Mimo, że w jego malutkich uszkach znajduje się płyn owodniowy, potrafi on odbierać dźwięki na drodze pozaakustycznej. Malec świetnie je różnicuje!

   

  W tym tygodniu dziecko waży ok. 2800 gram i ma 37 cm wzrostu (zwinięty w kłębek) i ok. 46 cm w postawie prostej.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Oznakami zbliżającego się porodu są regularne, przybierające na sile skurcze, odejście wód płodowych. Jeśli zaobserwujesz te objawy, zadzwoń do swojego lekarza lub położnej lub jedź do szpitala. Jeśli zauważysz śluz zabarwiony na różowo czy z pasemkami krwi znaczy, że odszedł czop śluzowy zamykający kanał szyjki macicy - to jeden z symptomów, że ciało przygotowuje się do porodu.

   

     
     
 • Tydzień 37

   


  Twoje serce pompuje o 45 proc. więcej krwi niż zwykle, a to znak, że powinnaś przystopować z wysiłkiem fizycznym. Pamiętaj, teraz powinnaś zbierać siły, a nie je marnować!

   

  TY

   

  Główka Twojego dziecka przesuwa się w dół i naciska na kości miednicy. Powoduje to rozciągniecie się wiązadeł, a to z kolei prowadzi do dolegliwości w okolicach miednicy. Możesz odczuwać „ciągnięcie” w dole brzucha – uczucie dość nieprzyjemne, które nasilć może się zwłaszcza po okresie dłuższego siedzenia. Jeśli masz ochotę na kino, zrób to, ale pamiętaj, iż film 3-godzinny może być Ci trudno znieść.

   

  Czy wiesz, że od tej chwili Twoje dziecko może przyjść na świat w każdej chwili? Nie planuj więc wielkich wojaży. Niektóre przyszłe mamy wożą w bagażniku spakowaną torbę – na wszelki wypadek.

   

  DZIECKO

   

  Rozwój Twojego maluszka właściwie już się zakończył, choć dziecko nadal przybiera na wadze. W ciągu ostatnich tygodni gromadzi ono ok. 25 gram tłuszczu dziennie. Tłuszcz pomoże regulować małemu organizmowi temperaturę ciała oraz poziom glukozy we krwi.

   

  Na tym etapie ciąży maleńkie płucka w pełni przygootowane są do prawidłowego funkcjonowania. Waga w tym tygodniu to ok. 3 kg a wzrost ok. 47 cm z wyprostowanymi nóżkami!

   

  PAMIĘTAJ

   

  Wprawdzie małymi kroczkami, ale pewnie już marzysz o powrocie do swoich starych ubrań, do spania w każdej wymarzonej pozycji. O ile z tym drugim problemu mieć nie będziesz, o tyle gubienie kilogramów wymaga więcej czasu. Po porodzie pozostanie lekki brzuszek, ale z czasem macica będzie się obkurczać i tym samym Ty wracać będziesz do formy.

   

     
     
 • Tydzień 38

   


  Twoja ciąża jest już oficjalnie "donoszona" - gratulacje! To nie znaczy, że zaraz zaczniesz rodzić, tak naprawdę masz na to jeszcze nawet miesiąc. Ale dziecko jest już w pełni rozwinięte i nie grozi mu poród przedwczesny. Jeśli jeszcze tego nie doświadczyłaś, najpewniej teraz czeka Cię pierwsze KTG – badanie sprawdzające pracę serca maluszka i czynność skurczową macicy.

   

  TY

   

  Możesz siedzieć i zastanawiać się, kiedy nadejdzie ten moment, a możesz też wybrać się z partnerem do restauracji czy na spacer. Teraz potrzebne są Ci 3 rzeczy – relaks, relaks i relaks. Zjedz coś dobrego, najlepiej coś, co jest niedozwolone po porodzie. Jeśli bowiem zdecydujesz się karmić piersią, wiele pyszności będziesz musiała wykreślić z codziennego menu.

   

  Jeśli nie ma przeciwwskazań, wykorzystaj ten moment na zbliżenie z partnerem, zwłaszcza, że po po porodzie czeka Was ok. 6 tygodni posuchy. Niektórzy nawet zalecają seks przed porodem, twierdząc, że go przyspiesza. Sperma zawiera bowiem prostaglandyny ułatwiające dojrzewanie szyjki macicy.

   

  DZIECKO

   

  Twój szkrab traci teraz meszek oraz maź płodową, która chroniła jego skórkę przed działaniem płynu owodniowego. Ich resztki trafiają do jelit dziecka, gdzie w połączeniu z innymi substancjami przemiany materii tworzą smółkę – pierwszą zielonkawo-czarną kupkę, jaką po urodzeniu wydali Twój maluszek. Od 34 tygodnia łożysko przestaje rosnąć i powoli zaczyna się starzeć, choć nadal za jego pośrednictwem maluszek otrzymuje tlen i substancje odżywcze.

   

  Twoja pociecha waży teraz 3100 gram i ma 49 cm wzrostu.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Niby nie możesz doczekać się swojego maluszka, a z drugiej strony towarzyszy Ci lęk – czy sobie poradzicie, czy będziesz dobrą matką, czy od razu pokochasz dziecko. Twoje obawy są uzasadnione, aczkolwiek na każdą z nich jest odpowiedż. Ty po prostu jesteś świetną mamą! Owszem, zarówno Ciebie jak i przyszłego tatę czeka mnóstwo wyzwań, ale kto inny jak nie Wy miałby lepiej sprostać roli rodzica?

   

     
     
 • Tydzień 39

   


  Wieloryb – to określenie Twojego wyglądu może nie wychodzić Ci teraz z głowy. Nic się nie martw. Już niebawem to się zmieni.

   

  TY

   

  Wypoczywaj, wypoczywaj i jeszcze raz wypoczywaj. Zbieraj siły do porodu – będą Ci potrzebne.

   

  Zapewne czekasz na pierwsze sygnały zbliżającego się porodu. Pamiętaj, że nie zawsze odejście wód płodowych jest ich oznaką. W wielu przypadkach akcja porodowa zaczyna się od skurczy.

   

  Nie sugeruj się też tym, co widziałaś na fimach. Rzeczywistość jest zgoła inna, najważniejsze, byś zachowała spokój i obserwowała swój organizm.

   

  DZIECKO

   

  Maluch ćwiczy płuca, by tuż po urodzeniu móc samodzielnie zaczerpnąć powietrze. Zapewne już niedługo usłyszysz tego efekt, ale teraz brzdąc trzyma Cię w niepewności – czy  to dziś czy to jutro, a może za tydzień?

   

  Twój maluszek ma ok. 3250 gram i 51 cm wzrostu.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Być może towarzyszy Ci obawa, iż podczas porodu wydalisz stolec. W trakcie akcji porodowej na pewno nie będzie Cię to już obchodzić. Poza tym nie z takimi „niespodziankami“ lekarze i położna mają do czynienia. Możesz poprosić o lewatywę lub zrobić ją w domu, chociaż najpewniej bezpośrednio przed porodem coś zjesz. Poród to ogromny wysiłek dla organizmu, a Ty musisz mieć siły!

   

     
     
 • Tydzień 40

   


  Czas na wielką rewolucję – Twoje mięśnie są gotowe do skurczów.

   

  TY

   

  Z pewnością masz już dość czekania i marzysz, aby zobaczyć swojego szkraba. Czy to kolejne skurcze przepowiadające, czy.... może już się zaczyna poród? Jeśli są one coraz silniejsze i bardziej regularne, być może nadeszła wyczekiwana chwila. W przypadku gdy skurcze powtarzają się co 5-10 minut, ruszaj do szpitala. Podczas porodu poddawaj się temu, co dyktuje Ci ciało, słuchaj personelu medycznego. Na pewno Ci pomoże. No i zbieraj siły, dużo sił. Już za moment czeka Cię najbardziej wzruszająca chwila w życiu. Jedne mamy płaczą ze szczęścia, inne w ogóle nie płaczą. Tego nie przewidzisz. Jedno jest pewno – tych chwil nie zapomnisz do końca życia.

   

  DZIECKO

   

  Dziecko jest przygotowane do spotkania ze światem. Swoją gotowość sygnalizuje poprzez uruchomienie procesów hormonalnych. Dzięki nim szyjka macicy rozluźnia się, a od tego momentu już niedługa droga do ciepłych ramion mamy.

   

  Mały człowiek osiągnął już swoje ostateczne w życiu płodowym rozmiary. Obecnie waży ok. 3,5 kg i ma ok. 52 cm wzrostu.

   

  PAMIĘTAJ

   

  Każdego dnia czekałaś na to, by w końcu zobaczyć swoje maleństwo. To już lada moment. Pamiętaj, że wydarzenie te wywróci Wasze życie do góry nogami. Chwile radości przeplatać się będą z chwilami lęku, strachu i zwyczajnego zmęczenia. Gdy maleństwo będzie już na świecie, będziemy czekać – tym razem na Was dwoje, a może troje, czworo, kto wie. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!